IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin; Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin çabaları ile 8 Mayıs 2001 tarihinde kar amacı gütmeyen, dünyanın en büyük mesleki ve teknik organizasyonu olan IEEE (Institude for Engineers and Everybody Else)‘nin 1150 öğrenci kolu arasında resmi olarak faaliyete geçmiştir.

Kurulduğu hafta içinde, üye sayısını küçük bir öğrenci grubundan 100’lü rakamlara çıkararak Yıldız Teknik Üniversitesi’nin en çabuk büyüyen kulüplerinden biri olan IEEE YTÜ, tüm Dünya’daki üniversitelerde bir hafta içinde en çok yeni üye alan IEEE Öğrenci Kulübü olarak (107 üye ile) önemli bir rekora imza atmıştır.

2001 yılından bu yana teknik ve sosyal alanda eğitim ve proje bazlı birçok aktivite gerçekleştiren topluluğumuz, kulüp üyelerinin yetkinlikleri çerçevesinde özverili çalışmalarıyla birçok başarıya imza atarak IEEE Türkiye yapılanmasındaki en gözde kulüplerden biri olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

BioForm

RLC Günleri

İLTEK Günleri

Yıldızlı Projeler YarışmasıCircuits And Systems Society

Computer Society

Engieering in Medicine and Biology

Teknik Gezi ve Eğitim

Women In EngineeringYıldız Tornavida

Kurulduğu günden bugüne özverili çalışmalara imza atan kulübümüz 2008-2009 ve 2009-2010 dönemlerinde düzenlediği aktivitelerle, Üniaktivite internet portalının Türkiye çapında farklı üniversitelerden 360 öğrenci kulübünün katılımıyla gerçekleşen yarışmada “Bilim ve Teknoloji” kategorisinde iki yıl üst üste Türkiye’nin En Aktif Öğrenci Kulübü ödülünü almıştır.

Bunların yanı sıra 2009-2010 Dönemindeki başarılı çalışmalarımız sonucu Belçika’nın Leuven Şehrinde düzenlenen Region 8 Student Branch Congeress etkinliğinde ve 2010-2011 dönemindeki çalışmalarımız sonucu Elazığ Fırat Üniversitesi’nde yapılan kongrede IEEE’nin uluslar arası platformda vermiş olduğu en prestijli öğrenci kulübü ödülü olan ‘’Region 8 IEEE Exemplary Student Branch Award’’ı da iki defa almış bulunmaktadır.

Kulübümüz 2012-2013 döneminde düzenlenen 7. İLTEK GÜNLERİ etkinliğiyle de "The Darrel Chong Student Activity Award" yarışmasında "IEEE The Darrel Chong Student Activity Award- Bronze"u kazanmıştır.

2013-2014 döneminde ise IEEE The Darrel Chong Student Activity Award yarışmasında Yıldızlı Projeler Yarışması ile ‘’SİLVER’’, 9. RLC Günleri ve 8. İLTEK Günleri ile 2 ‘’BRONZE’’ Ödülü alarak, 2014 yılında toplamda 3 ödül ile ülkemizi ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmiştir.

2014-2015 döneminde Değişen Dünyanın Trendleri etkinliğiyle "IEEE The Darrel Chong Student Activity Award” kapsamında Bronze ödülü almış ve başarılarına bir halka daha eklemiştir.

Geçtiğimiz dönemi de IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü, 3 ödül alarak kapatmıştır. Bu ödüller "IEEE The Darrel Chong Student Activity Award” kapsamında 11.RLC Günleri ile Silver, BioForm III etkinliğiyle Bronze ve Prof. Dr. Galip CANSEVER ile Türkiye’de daha önce kazanılamayan “Outstanding Branch Conselor and Branch Chapter Advisor Award” u alarak Yıldız Teknik Üniversitesi’ni global platformda üst sıralara taşımıştır.

Bunlara ek olarak yine 2016 yılında IEEE Day kutlamalarında düzenlenen fotoğraf yarışmasıyla da “The Largest Gathering” ödülünü almıştır.

Her yıl daha dinamik ekipleriyle yoluna devam eden IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü’nün yapılanması Yönetim Kurulu, İdari Kurul ve Denetleme Kurulu’ndan oluşmaktadır. Yapılan bütün aktivite, etkinlik ve organizasyonlar bu ekibin takım çalışmasının birer ürünüdür.