IEEE YTÜ kurulduğu günden bu yana mesleki ve teknik gelişmelere önem veren, gerçekleştirdiği etkinliklerle ekip ruhunun, takım çalışmasının ve liderliğin en güzel örneklerini sergileyen, düzenlediği organizasyonlarla mühendis adayları ve iş dünyası arasında köprü oluşturarak mühendis yetkinliğinin artmasına olanak veren bir öğrenci topluluğudur. IEEE Women in Engineering (WIE), kadınların mühendislik alanında ve bilim, kariyer, yönetim gibi çeşitli alanlarda aktif, güçlü ve yaratıcı olması için kurulmuş en büyük uluslararası meslek örgütüdür.

Aynı zamanda IEEE, IEEE üyelerinin çeşitli yetenekleriyle kadınların ve erkeklerin bilim ve sanayi kariyerinde, teknoloji ve toplumsal kariyer alanlarında birlikteliği ve eşitliği öngörür. IEEE WIE, tüm IEEE içinde gelecek için canlı bir topluluk olarak görülmekte ve geliştirilmesi için üyeleriyle birlikte çaba sarf edilmektedir.

IEEE WIE' in edindiği görevleri ve vizyonu arasında her mühendislik dalındaki kadınların başarılarını tanınmasına yardımcı olmak ve ödüllendirmenin yanında ağ geliştirmek ve WIE üyeleri için önemli teknik konferanslar resepsiyonlar düzenlemek gibi sorumluluklar da üstlenmiştir.

İş hayatında kadınların liderlik rollerini savunan IEEE, yönetim ve kariyer planlaması konusu üzerinde çalışmalarını sürdürmekte aynı zamanda yeni oluşan WIE komitelerine yardım etmekte ve devam eden faaliyetlerini desteklemektedir. Mühendislik programlarının geliştirilmesi, kolaylaştırılması ve kadınlar tarafından tercih edilmesi için yapılan teşvik faaliyetlerini de desteklemektedir. Bu WIE üyelerinin iletişim ve liderlik yeteneklerini geliştirir. Mühendislik, bilim, sanat gibi alanlarda yeni kişiler ile tanışmaya ve geleceğin bilinçli mühendisleri olmalarını sağlamaktadır. IEEE YTÜ bünyesinde bulunan WIE Komitesi de yıl içinde düzenlediği çeşitli seminer, etkinlik, sosyal sorumluluk projeleriyle bu amaç doğrultusunda hareket etmektedir. IEEE YTÜ WIE, alanında başarılı iş kadınları ile biz mühendis adaylarının iletişimini üniversite platformunda sağlamaya çalışmaktadır. 5 yıllık bir geçmişe sahip olan IEEE YTÜ WIE her yıl faaliyetlerini yenilerini ekleyerek büyümekte ve ağını genişletmektedir. 3 yıl "İŞ'TE KADIN" , 1 yıl "DEĞİŞEN DÜNYANIN TRENDLERİ" etkinliklerini düzenledik. Bu yılda "Cafe WIE" organizasyonlarımızla biz üniversite öğrencileri ile iş dünyası arasında köprü oluşturarak etkin bilgi alışverişini hedefliyoruz. Katılımcılarımızın başarılı olmanın sırlarını, tecrübelerini, iş hayatında kadın olmanın avantajları ve dezavantajlarını anlatmalarının yanı sıra çeşitli firmalar hakkında teknik bilgilere de yer vermeleri, her cinsten ve meslekten katılımcılara imkân sağlamaktadır. Ayrıca bu sene "Başarılı Kadın Hikâyeleri" isimli röportajlar gerçekleştirmeyi ve sosyal sorumluluk projelerinde bulunarak çeşitli kurum ve kuruluşlarımızı da ziyaret ederek WIE' in amaçları doğrultusunda hareket etmeyi planlıyoruz.

"Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!" diyenlerdenseniz ve her sene "Amatör Ruhla Yapılan Profesyonel İşler" gerçekleştirmek istiyorsanız, IEEE YTÜ WIE Komitesinin 2015-2016 güz ve bahar dönemlerinde düzenleyeceğimiz toplantılarda ve etkinliklerimiz siz de bize katılabilirsiniz.